ماشین آلات تکمیل

ماشین آلات تکمیل نساجی بخش انتهایی تولیدات پارچه را تشکیل می‌دهند. و برای هر نوع پارچه، فرآیند تکمیل متفاوت است. هر پارچه با توجه به متریال آن باید مسیر تکمیل منحصر به فردی را طی کند. معمولا ماشین‌های تکمیل بعد از رنگرزی و چاپ وارد عمل می‌شوند و می‌تواند شامل پارچه‌های گرد بافت و تاری پودی باشد و هر کدام بر اساس ماهیت پارچه متفاوت است.

مثلا ماشین آلات تکمیل برای پارچه‌های فاستونی که از جنس پشم هستند، متفاوت از پارچه های پنبه 100% است و خطوط تولید آن‌ها نیز متفاوت است. پرکاربردترین ماشین آلات تکمیل نساجی ماشین آلات تکمیل فیزیکی پارچه‌ها هستند و با توجه به نوع و خواص پارچه، تکمیل فیزیکی متفاوتی خواهند داشت. بعد از اینکه پارچه مسیر رنگرزی را طی می‌کند، تا قبل از خشک شدن، یک سری عملیات را می‌توانیم بر روی آن اعمال کنیم.

ماشین تامبلر

یکی از ماشین آلات تکمیل ماشین تاملر در دو نوع تامبلر کانتینیوس و تاملر بچوایز (غیر کانتینیوس) است. این ماشین‌ها پارچه را نرم کرده و اگر پرزی دارد از آن جدا می‌کنند. می‌توانند حالت آبرفت پارچه را کامل بگیرند و حالت پفکی در پارچه ایجاد کند. در برخی پارچه های زمستانی  حالت  پوست بره ای  هم با  همین  ماشینها  ایجاد میشود

ماشین کلندر

کلندر برای پارچه های متفاوتی مثل کودری، پنبه صد درصد و پلیسه پنبه استفاده می‌شود. این ماشین غلتکهای داغ و با فشار بالا دارند که لغزندگی سطحی در پارچه ایجاد می‌کنند. با توجه به نوع غلتک کلندر که استفاده می‌کنیم و سطح غلتک که می‌تواند کاغذی یا فیبر خاص و… باشد، می‌توانیم زیر دست پارچه را تغییر دهیم و در آن طرح ایجاد کنیم. حتی می‌توانیم بوسیله این غلتک‌ها طرح‌هایی از جنس فویل روی پارچه ایجاد کنیم.

ماشین دکوتایزینگ

دکوتایزی ماشینی است برای تکمیل پارچه های فاستونی و باعث تکمیل با ثبات فیزیکی آن می‌شود. تکمیل فیزیکی با ارزش‌ترین، بهترین و بادوام‌ترین نوع تکمیل است و بر تکمیل شیمیایی پارچه ارجحیت دارد. چون تکمیل فیزیکی جزئی از پارچه می‌شود و به مرور کمتر از بین می‌رود.

ماشین سنفورایزینگ

از جمله ماشین‌های تکمیل برای پارچه‌های جین و سنگین ماشین سنفورایزینگ است که معادل آن در پارچه های گردبافت، ماشین کامپکت است و اصول کاری هردو آنها تقریبا یکی است. هردو زیردست خوبی می‌دهند و آبرفت را کامل می‌گیرند.

ماشین های خارزنی و تیغ و سمباده

از ماشین‌های خارزنی و تیغ برای ایجاد سطح صاف در پارچه‌های مخمل، پارچه‌های فاستونی، فرش و پارچه‌های دوشز و … که می‌خواهیم زیردست لطیف و یک دستی داشته باشند استفاده می‌کنیم. این ماشین ها ارکان اصلی ماشین های خط تکمیل پتوهستند.

در مورد پتو علاوه بر ماشین خارزنی و تیغ، از ماشین تکمیل سوپرفینیش که دارای غلتک های داغ با سرعت بالا است استفاده می‌کنیم . این غلتک‌ها با سطح پتو برخورد کرده و پرزهای سطحی را صاف می‌کند تا بعد از تیغ زنی، سطح آن پرزهای یکنواختی داشته باشد.

ماشینهای  خارزنی  برای بیرون کشیدن  و  پرز دار کردن سطح پارچه و  پتو و مخمل  و جیر استفاده میشود. در صورتی  بخواهیم پرزهای  سطحی و پوست  هلویی به پارچه  بدهیم از  سمباده  استفاده می کنیم. هر  کدام از ماشینهای  گفته شده انواع و مشخصات  متفاوتی دارند .

سخن آخر

در این مقاله با انواع ماشین آلات تکمیل نساجی و کارکرد آن‌ها آشنا شدید. تلاش ما در مجموعه اناکل بر این است که با کیفیت‌ترین و بروزترین ماشین آلات و لوازم نساجی را در اختیار شما قرار دهیم. برای تهیه‌ این ماشین آلات می‌توانید با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *