در این مطلب قصد داریم آنچه که باید قبل از خرید سوزن‌های استنتر  بدانید را به طور کامل شرح دهیم و نحوه‌ی انتخاب سوزن استنتر متناسب با متریال و دستگاه استنتر را به شما آموزش دهیم، با ما همراه باشید.

کاربرد سوزن‌ استنتر

سوزن‌ استنتر Stenter Pin که روی پایه‌ سوزن Pin plate نصب می‌شود حکم نگهدارنده‌ی پارچه و یا متریال ما در دستگاه استنتر را دارد. اگر لایه‌ای که در دستگاه استنتر قرار می‌گیرد از جنس الیاف مصنوعی باشد  در اثر حرارت بیشتر جمع می‌شود و لذا نیاز به مهار شدن دارد. بسته به اینکه استنترها چند خونه باشند وبرای چه جنسی و عرض و وزن واحد سطح طراحی بشوند  سازنده‌ی استنتر تصمیم می‌گیرد از چه پایه‌ سوزن و یا سوزنی استفاده کند.

پایه سوزن‌ استنتر روی ریل  دستگاه استنتر قرار می‌گیرد و تعداد سوزنها با در نظر داشتن لایه یا پارچه یا موکت و …. می‌تواند متفاوت باشد.  ماشین‌ استنتر برای پارچه‌های متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرد، پارچه را در دستگاه باهمین سوزنها روی ریل محکم می‌کنند. سوزن‌های استنتر بیشتر برای پارچه‌های گردبافت و منسوجات بی بافت استفاده می‌شوند و در استنترهای دوکاره که برای پارچه‌های گردبافت و تارو پودی استفاده می‌شوند پین کلیپس قرارداده می‌شود که در واقع هم کلیپس و هم پایه سوزن است.

سوزن استنتر Stenter Pin چیست؟

سوزن استنتر یا همان Stenter Pin یک قطعه آلیاژ فلزی سخت کاره ای  است که نوک تیزی داشته و بر اساس نوع کاربرد آن در نساجی از آلیاژهای متفاوتی در ساخت آن استفاده می‌شود. شایان ذکر است که در دسته ماشین آلات تکمیلی نساجی یک دستگاه تنترTenter هم  وجود دارد که پارچه را  فقط صاف می‌کند ولی استنتر همزمان با کشیدن پارچه یا منسوج  حرارت هم به آن می‌دهد. اگر بخواهیم سوزن را در محیط قلیایی غلیظ مثل ماشین مرسریزه استفاده کنیم  سوزنی ضد خوردگی و از جنس استنسل استیل stain less steel باشد که در محیط اسیدی و قلیایی خوب عمل کند.

Pin plates
انواع زنجیر و کلیپس و سوزنهای نساجی

انواع زنجیر، کلیپس و سوزن های نساجی

دستگاه‌های استنتر بسته به اینکه چه متریالی با چه جنسی و چه فرایند حرارتی شیمیایی در آن‌ها قرار صورت پذیرد  طول و ضخامت سوزن متفاوتی برایشان انتخاب می‌شود. مثلا برای مخمل طول سوزن استنتر باید بیشتر باشد و برای موکت باید قطرش بیشتر باشد. سوزن استنتر روی قسمتی برنجی کاشته شده و روی برنج را آبکاری کرده که جلوی خوردگی آن را گرفته شود. اما اینکه چرا فلز برنج برای نگهداری سوزن استفاده می‌شود به این دلیل است که فلز برنج راحت سوراخ می‌شود و در سیستم انقباض و انبساط ناحیه حرارتی می‌تواند سوزن را در جای خود محکم نگه‌دارد که از پایه سوزن خارج نشود.

سوزن استنترStenter Pin Plateاز دو ناحیه تشکیل شده است. یک قسمت نوک تیز تا وسط سوزن که شیب یکنواخت دارد. هر چه این ناحیه بلندتر باشد و با یکنواختی بیشتری شیب سوزن را ایجاد کرده ‌باشند قیمت سوزن بیشتر می‌شود زیرا زمان بیشتری طول می‌کشد تا شیب مورد نظر را با سمباده ایجاد کنند و در کل کار سخت‌تری است. قسمت دوم پایه وزن است که از تمام شدن شیب تا انتها ادامه می یابد. بخش نگهدارنده وزن داخل پلیت همين بخش است.

آلیاژهای سوزن و متریال آن

باتوجه به اینکه کارایی سوزن نگهداشتن پارچه در دستگاه استنتر و در ناحیه حرارتی است اگر با قرار گرفتن تحت فشار خم شود نمی‌تواند وارد پارچه شود پس باید در حین فشار بشکند نه اینکه خم بشود. با توجه به اینکه چقدر بخواهیم برای سوزن هزینه کنیم متریال متفاوتی وجود دارد. یک محصولی به نام وی تری ام آلیاژ خاصی دارد که زنگ نمی‌زند و بهترین جنس برای استفاده در دستگاه استنتر به‌شمار می‌رود. جدول زیر:

برای مشاهده اندازه کامل عکس زیر روی آن کلیک کنید

ابعاد سوزنهای نساجی
شماره یا نمره سوزن‌های استنتر بر اساس استاندارد مفتول اندازه گیری و اعلام می‌شوند.

دانلود کاتالوگ سوزن های استنتر

نگهداری سوزن استنتر

  • سوزن نگهداری خاصی نیاز ندارد اما استفاده‌هایی ماننداعمال چسب برای  برش لبه‌ی پارچه و یا کوتینگ و اعمال رزین روی پارچه، ممکن از باعث شود سوزن کارایی خود را از دست بدهد. با توجه به اینکه از چه مواد  شیمیایی  روی پارچه استفاده می‌کنیم باید از برس‌های پاک کننده خاص استفاده کنیم که با بخار داغ ویا حلال خاص سوزن‌ها را تمیز کرده و سوزن بتواند به طور دائم و بدون مشکل داخل پارچه فرو رود. اگر مواد شیمیایی یا رزین، روی سوزن بماند و پاک نشود باعث زبر شدن سطح شده و یا  پرزها به سوزن می‌چسبند و اجازه نفوذ سوزن داخل پارچه را نمی‌دهند و کلا سوزن بلا‌ استفاده خواهد شد.
  • در پایان هر روز تمام سوزن‌ها باید چک شوند تا شکسته نباشند و در صورت لزوم آن‌ها را تعویض کنیم.
  • اگر از سوزن‌های مناسب استنتر استفاده نمی‌کنیم و سوزن‌ها کج می‌شوند باید هر روز یک یا دو نوبت سوزن‌های کج شده را با وسایل خاص بشکنیم  یا صاف کنیم تا بقیه را تحت تاثیر قرار ندهد و از ورود پارچه  به داخل بقیه سوزنها جلوگیری نکند.
  • یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری سوزن این است که باید متناسب با پارچه انتخاب شود.
  • یکی از مواردی که باید به طور دائم تحت کنترل باشد این است که  سر سوزن‌ها وارد بخش پلاستیکی  برس‌های استنتر نشوند چون سر سوزن کند می‌شود. و یا در مواردی که حلقه برس فلزی است و پلاستیکی نیست در صورت برخورد سر سوزن ها کند خواهد  شد و در آخر این موضوع را در نظر بگیرید که عملکرد هر سوزن بر روی سوزن‌های دیگر دستگاه تاثیر می‌گذارد پس مهم است که سوزنی که کند شده  یا شکسته و یا کج شده از پین پلیت خارج و یا کل پین پلیت را تعویض کنیم.

سخن آخر

تا به اینجا اطلاعات دقیقی راجع به سوزن‌ استنتر، کاربرد و جنس آن بدست آوردید. برای اطلاعات بیشتر می‌توانید با مشاوران ما در اناکل تماس بگیرید و سوالات خود را مطرح کنید

زنبیل خرید